Månedsrapport februar 2026

Etter en januar med en del geopolitisk uro var det rolig i store deler av februar. Det var før USA og Israel angrep Iran siste helgen i februar.

Magnus Eirikssøn Norderhaug
Skrevet av Magnus Eirikssøn Norderhaug
Investeringsdirektør

Den 28. februar 2026 ble det gjennomført et omfattende militært angrep mot Iran, rettet mot militære installasjoner, missilkapasitet og ledelsesstrukturer. Angrepene førte blant annet til drapet på Irans øverste leder Ayatollah Ali Khamenei, bekreftet av iranske statlige medier, og utløste umiddelbare iranske motangrep med droner og missiler mot amerikanske baser og mål i regionen. Konflikten har raskt eskalert med gjensidige luftangrep, eksplosjoner i Teheran og angrep i flere naboland. Situasjonen er fortsatt uavklart.

Oljeprisen har gått opp ca. 10 dollar per fat preget av usikkerhet rundt Hormuz-stredet, hvor en stor andel av verdens olje fraktes. I skrivende stund har Iran kommunisert at de har stengt stredet.

Det viktigste for de finansielle markedet nå i det korte bildet er hvorvidt dette eskalerer videre eller ikke, og normalt pleier slike ting å ha liten effekt over litt tid i markedet.
Foreløpig overvåker vi situasjonen tett med tanke på konsekvenser for økonomien og finansmarkedene. Vi er komfortable med eksponeringen i våre modellporteføljer og har noe tørt krutt i vår Handelskonto-portefølje.

Utvalgte aksjemarkeder i februar 2026

AlphaSpar sine modellporteføljer hadde en god februar. Alpha Handelskonto steg i overkant av 3 % og Alpha Fondskonto og Alpha 100 steg mellom 2 og 2,4 %. Alpha Aksje Total steg 2,7 % i februar, og er opp 0,85 % hittil i år. MSCI Norden er ned 0,2 % hittil i år (i NOK)

Avkastningstabell

Portefølje

Dato for oppstart

Avkastning siden oppstart

2026

Siste 12 måneder

Årlig avkastning

Standard-avvik

Alpha Aksje Total

31.12.2012

392,9 %

0,9 %

13,9 %

12,9 %

10,6%

Alpha Handelskonto

31.10.2012

454,9 %

0,2 %

17,8 %

13,7 %

13,6 %

Alpha Fondskonto

31.03.2011

174,3 %

2,3 %

4,8 %

7,0 %

8,6 %

Alpha Aksjefond 100

30.04.2024

16,9 %

1,8 %

9,5 %

8,9 %

9,8 %

Alpha Rente

31.12.2016

46,5 %

1,1 %

6,3 %

4,3 %

3,2 %

Alpha Rente Lav

30.11.2022

19,7 %

0,8 %

5 %

5,7 %

0,6 %

Alpha Likviditet

30.11 2022

15,6 %

0,7 %

4,5 %

4,6 %

0,3 %

Oslo Børs Hovedindeks

31.12.2012

325,9 %

12,1 %

27,0 %

11,6 %

13,0%

Oslo Børs Fondsindeks

31.03.2011

319,6 %

11,9 %

28,7 %

10,1 %

14,0 %

Aksjer

Oslo børs har startet året veldig sterkt og er i skrivende stund opp 13%. Selskaper som vekter tungt i indeksen og som ofte beskrives som «old economy» selskaper forklarer mye av utviklingen. Vi har også sett en tydelig oppsving siste dagene i selskaper som på en eller annen måte profitterer på krigen i Midtøsten.  

Aksjefond

Vi opplever at posisjoneringen med lav andel USA og høy andel Norden fortsatt gir mening, som det har gjort en stund nå. Så langt i år har det vært en riktig eksponering.

Alpha Fondskonto er opp 2,34 % så langt i år og Alpha 100 er opp 1,85 % så langt i år. Sammenligner vi mot MSCI World ser vi at den er ned 3,1 % hittil i år (målt i NOK).

Rentemarkedet

Det er lite å si om rentemarkedet så langt i år. Det har vært ganske rolig.

Det viktigste i markedet om dagen er hvorvidt rentene til sentralbankene kommer ned slik markedet forventet for 6 måneder siden. Vi ser at markedet nå ikke forventer noen rentekutt fra Norges Bank i 2026, og kanskje ett kutt i 2027. Dette kommer som følge av høyere inflasjon enn forventet. Råvarepriser er en del opp i år, og det kan gi press oppover på inflasjonen. Dette er en hodepine for sentralbankene, som må manøvrere en mulig økende inflasjon sammen med ok aktivitet i økonomiene.

Selv om påslaget fortsatt er attraktivt i forhold til pengemarkedsrenten, er man også sårbar for negative nyheter. Det skal mindre til at påslaget øker, som gir negativ avkastning for obligasjonene. Vi holder derfor fortsatt en god andel innen high-yield – men er ikke fullinvestert.

Denne informasjonen er utarbeidet i markedsføringsøyemed. Historisk avkastning er ingen garanti for fremtidig avkastning. Avkastningen vil bl.a. avhenge av markedsutviklingen, forvalters dyktighet, verdipapirfondets risiko, samt kostnader ved tegning, forvaltning og innløsning. Avkastningen kan bli negativ så vel som positiv.