Månedsrapport september 2025

September er historisk den svakeste aksjemåneden i året, men USA leverte godt mens Norden var mer sideveis.  Rentenedsettelser og AI «kappløpet» opptar markedet og vi går et spennende Q4 i møte.

Magnus Eirikssøn Norderhaug
Skrevet av Magnus Eirikssøn Norderhaug
Investeringsdirektør

Makro

Norges Bank besluttet 17. september å sette ned styringsrenten fra 4,25 % til 4 %, som en del av en forsiktig normalisering av pengepolitikken. Sentralbanken forventer en gradvis rentenedgang de neste årene, med mål om å balansere prisvekst mot inflasjonsmålet på 2 % uten å bremse økonomien unødvendig. Det prises nå inn ytterligere ca. 1,5 kutt innen utgangen av 2027.

Den amerikanske sentralbanken satte ned styringsrenten med 0,25 prosentpoeng. Begrunnelsen var lavere økonomisk vekst, økende arbeidsledighet og fortsatt høy inflasjon.

Riksbanken kuttet styringsrenten noe uventet med 0,25 prosentpoeng til 1,75 %. Dette utgjør da det 9. rentekuttet i Sverige siden rentetoppen i 2024. Dersom utsiktene holder seg, ventes renten å bli liggende på dette nivået en stund fremover.

Den europeiske sentralbanken (ECB) lot styringsrenten stå uendret i september og anslår at inflasjonen i 2027 blir 1,9 %.

Jobbveksten i USA bremset kraftig i august, med bare 22 000 nye jobber utenom landbruket. Samtidig steg arbeidsledigheten til 4,3 %, det høyeste nivået siden slutten av 2021.

Kinas økonomiske aktivitet bremset mer enn ventet i august. Industriproduksjonen økte bare 5,2 % sammenlignet med året før, mens detaljhandelen steg 3,4 %.

Frankrike opplever økende politisk uro etter at statsminister François Bayrou ble felt i et mistillitsforslag knyttet til en sparepakke for å redusere landets rekordstore budsjettunderskudd. Usikkerheten rundt budsjettet og landets finansielle stabilitet har bidratt til høyere lånekostnader, med franske statsrenter på sitt høyeste nivå siden eurokrisen. Denne uroen har smittet over på europeiske obligasjonsmarkeder og bidratt til økte renter i EU.

Aksjemarkedet

Vi ser nå økt oppmerksomhet rundt noe vi har vært opptatt av lenge: Det investeres enorme summer i AI-infrastruktur, men lønnsomheten er fortsatt høyst usikker. Selv om teknologien er banebrytende, er det en reell risiko for at store deler av kapitalen aldri gir avkastning.

Forventningene er skyhøye, men inntjeningen så langt har vært minimal – på et tidspunkt må markedet enten se resultater eller justere forventningene.
Dette kan betraktes som et isolert problem for disse selskapene, men når disse selskapene utgjør en så stor andel av det brede aksjemarkedet, så begynner problemet å bli systematisk.

Det har vært litt støy i BNP-tallene fra USA de første to kvartalene i år, grunnet mye forstyrrelser i import og eksport, men i sum har de vært over forventning. Veksten anslås nå til å være rundt 3%, mens de nevnte AI investeringene anslås å utgjøre en stor del av denne veksten. Ergo, hvis man hadde droppet AI investeringene hadde BNP-veksten vært relativt beskjeden i USA.

I det Nordiske markedet fortsetter vi å tro på at det vil finnes gode muligheter for å skape meravkastning og oppside, både gjennom høsten og videre inn i neste år. Norden med sitt brede investeringsunivers med forutsigbare rammevilkår og  politisk stabilitet i kombinasjon med et rikt utvalg av solide selskaper fremstår fortsatt som attraktivt.

Vi legger nå bak oss den historisk dårligste måneden i aksjemarkedet, og ser frem mot en forhåpentligvis sterk avslutning på året. Q4 er historisk et bra kvartal for aksjer.

Rentemarkedet

Med unntak av litt bevegelser i utvalgte lange renter, har det vært veldig lite som har skjedd i det nordiske markedet. Påslagene er flate, og det har ikke vært noen overraskelser. Vi fortsetter derfor en balansert portefølje, hvor vi har en noe forsiktig tilnærming til high-yield, der påslagene er historisk lave.

Portefølje

Dato for oppstart

Avkastning
siden oppstart

2025

Siste 12 måneder

Årlig avkastning

Standard-avvik

Alpha Aksje Total

31.12.2012

358,5 %

13,8 %

11,7 %

12,7 %

10,7 %

Alpha Handelskonto

31.10.2012

417,5 %

20,5 %

17,1 %

13,6 %

13,7 %

Alpha Fondskonto

31.03.2011

154,0 %

-0,9 %

-0,2 %

6,6 %

8,7 %

Alpha Aksjefond 100

30.04.2024

8,7 %

3,1 %

4,8 %

6,1 %

10,9 %

Alpha Rente

31.12.2016

43,0 %

5,3 %

7,0 %

4,1 %

3,3 %

Alpha Rente Lav

30.11.2022

17,3 %

4,1 %

6,5 %

5,6 %

0,7 %

Alpha Likviditet

30.11 2022

13,5 %

3,5 %

5,1 %

4,5 %

0,3 %

Oslo Børs Hovedindeks

31.12.2012

270,2 %

15,4 %

16,1 %

10,8 %

12,9 %

Oslo Børs Fondsindeks

31.03.2011

265,7 %

17,3 %

17,9 %

9,4 %

14,0 %